تبلیغات
تاسیسات حرارتی وبرودتی

آبگرم کن خورشیدی (کارکرد ،حمام خورشیدی و مزایا)

  • تاریخ : سه شنبه 2 فروردین 1390
  • موضوع :
  • نظرات

تهویه مطبوع، اصلاح الگوی مصرف و بهینه سازی مصرف انرژی، مصرف سوخت، انرژی خورشیدی


           تهویه مطبوع، اصلاح الگوی مصرف و بهینه سازی مصرف انرژی، مصرف سوخت، انرژی خورشیدی


آبگرمکن های خورشیدی به طوریکه از نام آنها پیداست از طریق جذب انرژی خورشید و تابش نور بر صفحات جاذب ( کلکتور ) عمل می نمایند و راندمان گرمایشی آنها در فصول مختلف سال و بر حسب موقعیتهای جغرافیایی هر شهر متفاوت می باشد . راندمان زمانی رسیدن به گرمایشی بیشتر و سریعتر از معمول با افزایش پنل هایی بیش از ظرفیت محاسبه شده مقدور می باشد .

لذا در شهری با آب و هوای معمول شهر مشهد بطور میانگین 9 ماه از سال را می توان بطور مستقیم از این سیستم و بقیه مدت را به عنوان پیش گرم سیستم گرمایشی اعم از پکیج و موتور خانه مورد استفاده قرار داد .

این دستگاه می تواند دارای المنت برقی باشد که در مکانهایی که دارای سیستم پشتیبان نباشند مورد استفاده قرار گیرد .

در شهر مشهد می توان با استفاده از این سیستم به حداکثر دمای 85 درجه سانتی گراد و حداقل دمای 35 درجه رسید هرچه به سمت جنوب پیش رویم می توان به راندمان بالاتری دست یافت . سیستم گرمایش هر پنل و ارتباط آن با سیستم مرکزی به صورت بسته بوده و این امکان را به پنل می دهد که رسوب نگرفته و در زمستان یخ نزند .

مخزن آبگرم به گونه ای طراحی شده که آبگرم را بطور ذخیره درشبانه روز مهیا نماید و پرت حرارتی آن تا صبح روز بعد و طلوع مجدد بسیار ناچیز باشد . لوله بکار رفته در سیستم با عایق جهت جلوگیری از اتلاف انرژی، عایق بندی شده است .

دستگاه دارای 85% راندمان مفید بوده که با استفاده از این سیستم می توان هزینه های مصرف گاز – گازوئیل و برق را بطور چشمگیری کاهش داد که این امر در پروژه های بزرگ ملموس تر می باشد .

بطوریکه بعد از گذشت حدود 1 الی 2 سال می توان با صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی سرمایه گذاری اولیه را مستهلک نمود . علاوه بر آن هزینه های نگهداری و تعمیرات بسیار ناچیز بوده و در حد صفر می باشد . هر دستگاه متشکل از حداقل 2 کلکتور جاذب انرژی ، سیستم پایه ، مخزن دوجداره گالوانیزه یا استیل ، منبع انبساط ، المنت برقی ، لوله های رابط به همراه تابلو برق می باشد.

آبگرمکن های خورشیدی به طوریکه از نام آنها پیداست از طریق جذب انرژی خورشید و تابش نور بر صفحات جاذب ( کلکتور ) عمل می نمایند

حمام خورشیدی روستائی

بطور معمول مصرف انرژی برای تأمین آبگرم می تواند بیشترین هزینه انرژی باشد ، با استفاده از حمام خورشیدی روستایی ، مصرف انرژی برای تأمین آبگرم می تواند 75% کاهش یابد . این سیستم بسیار کارآمد و سازگار با محیط زیست می باشد .

حمام خورشیدی روستائی از انرژی تجدید شونده استفاده می کند و سازگار با محیط زیست است . در صورت تمایل می توان حتی پمپی که برای گردش مایع گرم کننده از کلکتور های خورشیدی به مبدل حرارتی بکار میرود با انرژی خورشیدی به حرکت در آورد .

در این صورت کل سیستم بی نیاز از اتصال به برق شبکه می باشد . حمام خورشیدی روستایی شامل دو مدار حرارتی می باشد .

در مدار نخست آب توسط سیال گرم کننده که از کلکتورهای سری دوم می آید گرم شده و پس از رسیدن به دمای مطلوب آماده استفاده می گردد .

اگر انرژی خورشیدی که در دسترس می باشد به اندازه کافی نبود ، سیستم انرژی مورد نیاز را به وسیله یک گرمکن با سوخت فسیلی ( گازوئیل یا گاز طبیعی ) برای آب در مخزن دوم تأمین می کند .

مزایای استفاده از انرژی خورشیدی ( آبگرمکن خورشیدی )

انرژی خورشیدی یک منبع انرژی پاکیزه و تجدید شونده است که برای تأمین بسیاری از صورتهای مصرف انرژی می تواند استفاده شود . انرژی خورشیدی می تواند به شکل حرارت مانند آبگرمکن خورشیدی و یا الکتریسیته مانند پیل های خورشیدی تبدیل شود .

انرژی حرارتی دریافتی متوسط روزانه روی سطح زمین در اکثر مناطق ایران بیش از 600 وات بر متر مربع است . یک سیستم آبگرمکن خورشیدی که شامل 4 متر مربع کلکتور می باشد ، می تواند طی سال حدود 3500 کیلو وات ساعت انرژی حرارتی ایجاد نماید . این بدین معنی است که یک آبگرمکن خورشیدی می تواند انرژی کافی برای سهم بزرگی از نیازهای گرمایش آب مورد نیاز یک خانواده چهار نفره را تأمین کند .

این سیستم میزان هزینه های گرمایش آب را کاهش داده و همچنین مستقیماً از اثر گلخانه ای آلاینده کم می کند ( دی اکسید کربن رها شده در اتمسفر )

گرمایش خانگی آب همه ساله میلیونها تن انواع گازهای آلاینده دی اکسید کربن ، منوکسید کربن و ترکیبات نیتروژن دار بر آلاینده های گازی جو می افزاید .

یک دستگاه آبگرمکن خورشیدی بیش از 2 تن از آلودگی دی اکسید کربن را در سال کاهش می دهد .

 


ادامه مطلب